- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Weight | 1.378 LB |
| EAN or UPC | 29176070518 |

