- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 130 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Weight | 3.92 LB |
| EAN or UPC | 29176070549 |

