- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 70 mm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 6.129 LB |
| EAN or UPC | 29176081989 |

