- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 6.14 LB |
| EAN or UPC | 29176033209 |

