- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Weight | 7.304 LB |
| EAN or UPC | 29176033216 |

