- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 10.264 LB |
| EAN or UPC | 29176033230 |

