- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| I.D. | 90 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| O.D. | 190 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 12.034 LB |
| EAN or UPC | 29176050497 |

