- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 62500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 55000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 29176069864 |

