- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 52 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 25 mm |
| Weight | 0.236 LB |
| EAN or UPC | 29176070228 |

