- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| I.D. | 35 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 72 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 50500 N |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Weight | 0.644 LB |
| EAN or UPC | 29176023453 |

