- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 29176070570 |

