- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 108000 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 119000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Weight | 2.224 LB |
| EAN or UPC | 29176070617 |

