- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 41000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 29176033810 |

