- Air Saver Unit
- 70.6 SCFM Flow
- 3/8 in NPT Ports
- Turbine Oil Lubrication
description
- Installation of the Air Saver Unit is simple and reduction in air consumption can be realised immediately. When using an electrically operated solenoid valve to control the air blow, an Air Saver Unit can quickly and easily be retrofitted provided an immediate reduction in air consumption with no changes to the PLC programme. When using manual valves such as ball valves, ASV200, ASV500 and ASV2000 do not need any electrical power. Simply installing the unit brings immediate reduction in air consumption and improved efficiency. The pulsing air technology in the Air Saver Unit reduces consumption by converting continuous air blow into a pulsed air blow without the need for any other external control. Air is blown in a series of ON and OFF pulses, when the blow is OFF there is no air consumption.
| Length | 5.080 in |
| Width | 3.720 in |
| Valve Type | Pulsed Air Blow |
| Temperature Range [Min] | 23 °F |
| Actuator Type | Pneumatic Operated |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | VAC to 116 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Lubrication | Turbine Oil |
| Operation | Pneumatic |
| Height | 3.230 in |
| Flow (SCFM) | 70.6 ft3/min |
| Port Size | 3/8 in |
| Neutral Positioning | Normally Closed |
| Operator | Air |
| Weight | 1.927 LB |

