- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Cv Flow | 10.8 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Return Type | Spring |
| Series | N Series |
| Port Type | NPT |
| Operation | Electric |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Spool Description | Normally Closed |
| Lights | No |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box |
| Wiring Options | None |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Installed Options | None |
| Solenoid | Single |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Size | 3/4 |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Body Size | 3/4 in |
| Weight | 6.0 LB |

