- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Solenoid | N/A |
| Spool Description | Normally Closed |
| Overrides | No Overrides |
| Stations | N/A |
| Coil Style | No Coil |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Installed Options | None |
| Return Type | External Pressure |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Cv Flow | 23.5 |
| Pilot Source | N/A |
| Actuator Type | Pilot |
| Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Port Size | 1 |
| Operation | Pneumatic |
| Lights | No |
| Wiring Options | None |
| Series | N Series |
| Port Type | NPT |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Weight | 12.0 LB |

