- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Intended to be used on stationary shafting only.
| Coil Style | No Coil |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Voltage Rating | No Coil |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Lights | No |
| Port Size | 1 1/2 |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Series | N Series |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Pilot Source | N/A |
| Stations | N/A |
| Wiring Options | None |
| Solenoid | N/A |
| Installed Options | None |
| Actuator Type | Pilot |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Operation | Pneumatic |
| Cv Flow | 26.9 |
| Spool Description | Normally Closed |
| Return Type | External Pressure |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Port Type | NPT |
| Weight | 7.5 LB |

