- Radial Shaft Seal
- 266.7 mm Shaft Diameter
- 298.653 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Shaft Dia. | 266.7 mm |
| Housing Bore Dia. | 298.653 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.258 LB |
| EAN or UPC | 85311114271 |

