- Radial Shaft Seal
- 266.7 mm Shaft Diameter
- 304.8 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 304.8 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Assembled Design |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 266.7 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS3 |
| Weight | 2.278 LB |
| EAN or UPC | 85311114363 |

