- Radial Shaft Seal
- 320.68 mm Shaft Diameter
- 371.48 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 371.48 mm |
| Shaft Dia. | 320.68 mm |
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 5.301 LB |
| EAN or UPC | 85311120180 |

