- Radial Shaft Seal
- 34.93 mm Shaft Diameter
- 61.93 mm Housing Bore Diameter
- 6.35 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Shaft Dia. | 34.93 mm |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Lip Style | External |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | None |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | X15 |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Housing Bore Dia. | 61.93 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 3 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.084 LB |
| EAN or UPC | 85311013017 |

