- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 406.4 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS3 |
| Housing Bore Dia. | 406.4 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 5.994 LB |
| EAN or UPC | 85311124447 |

