- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 425.45 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 425.45 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 6.224 LB |
| EAN or UPC | 85311124645 |

