- Radial Shaft Seal
- 381 mm Shaft Diameter
- 431.8 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 431.8 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 381 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 6.294 LB |
| EAN or UPC | 85311125604 |

