- Radial Shaft Seal
- 400.05 mm Shaft Diameter
- 463.55 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 463.55 mm |
| Shaft Dia. | 400.05 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 6.153 LB |
| EAN or UPC | 85311127387 |

