- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 8.061 LB |
| EAN or UPC | 85311130943 |

