- Radial Shaft Seal
- 501.65 mm Shaft Diameter
- 552.45 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS3 |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 552.45 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 501.65 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 9.653 LB |
| EAN or UPC | 85311133142 |

