- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 546.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 546.1 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Temp Description | w/8 Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 9.573 LB |
| EAN or UPC | 85311133432 |

