- Radial Shaft Seal
- 52.4 mm Shaft Diameter
- 74.63 mm Housing Bore Diameter
- 8.74 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Lip Style | External |
| Construction | X15 |
| Housing Bore Dia. | 74.63 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 3 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Spring Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 52.4 mm |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Weight | 0.119 LB |
| EAN or UPC | 85311023290 |

