- Radial Shaft Seal
- 565.15 mm Shaft Diameter
- 615.95 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 565.15 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 615.95 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.681 LB |
| EAN or UPC | 85311136860 |

