- Radial Shaft Seal
- 565.15 mm Shaft Diameter
- 615.95 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 565.15 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 615.95 mm |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 10.696 LB |
| EAN or UPC | 85311136907 |

