- Radial Shaft Seal
- 590.55 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Shaft Dia. | 590.55 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137836 |

