- Radial Shaft Seal
- 622.3 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 622.3 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139052 |

