- Radial Shaft Seal
- 684.225 mm Shaft Diameter
- 736.6 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 736.6 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 684.225 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 10.722 LB |
| EAN or UPC | 85311167550 |

