- Radial Shaft Seal
- 698.5 mm Shaft Diameter
- 749.3 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 749.3 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 698.5 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 10.872 LB |
| EAN or UPC | 85311141505 |

