- Radial Shaft Seal
- 749.3 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 749.3 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Weight | 12.042 LB |
| EAN or UPC | 85311142687 |

