- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 20.62 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 11.882 LB |
| EAN or UPC | 85311143158 |

