- Radial Shaft Seal
- 812.8 mm Shaft Diameter
- 863.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 812.8 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Housing Bore Dia. | 863.8 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS3 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 10.494 LB |
| EAN or UPC | 85311144346 |

