- Radial Shaft Seal
- 825.5 mm Shaft Diameter
- 876.3 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Construction | HDS3 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 876.3 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 825.5 mm |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 15.892 LB |
| EAN or UPC | 85311144711 |

