- Radial Shaft Seal
- 914.4 mm Shaft Diameter
- 965.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 914.4 mm |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 965.2 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 19.544 LB |
| EAN or UPC | 85311146951 |

