- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Weight | 20.144 LB |
| EAN or UPC | 85311147972 |

