- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1047.75 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 1047.75 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 22.164 LB |
| EAN or UPC | 85311148597 |

