- Radial Shaft Seal
- 1028.7 mm Shaft Diameter
- 1092.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 1028.7 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Temp Description | w/6 Lugs .250" |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 1092.2 mm |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 22.404 LB |
| EAN or UPC | 85311231749 |

