- Radial Shaft Seal
- 1062.02 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 1062.02 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 23.004 LB |
| EAN or UPC | 85311149471 |

