- Radial Shaft Seal
- 1092.2 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 1092.2 mm |
| Weight | 23.004 LB |
| EAN or UPC | 85311149822 |

