- Radial Shaft Seal
- 207.975 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 207.975 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Assembled Design |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311178907 |

