- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| icNumber | 7695890 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 17 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| O.D. | 40 mm |
| Dynamic Load Rating | 2500 lbf |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Limiting Speed - Oil | 20000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 1370 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316576649714 |

