- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695818 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 72 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Dynamic Load Rating | 3,150.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 19000 rpm |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1,870.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.247 LB |
| EAN or UPC | 7316577611949 |
| NSN Number | 3110-00-156-7522 |

