- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Reference Speed | 17000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 3,510.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 2,290.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 15 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695884 |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed | 17000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 52.0000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Weight | 0.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576649776 |

