- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695828 |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 72 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 72 |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 19000 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 29100 lbf |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 7316576632761 |

